skodovy.pl

Blog tematyczny o sporcie, motoryzacji i majsterkowaniu

MajsterkowanieMotoryzacja

Naprawa roweru – jak naprawić hamulce w rowerze?

Naprawa roweru – jak naprawić hamulce w rowerze?

Regularne serwisowanie sprzętu rowerowego pomoże w zminimalizowaniu ryzyka groźnych wypadków, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa cyklisty.

Hamulce w rowerze – najpopularniejsze rodzaje

Hamulce to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia roweru – sprawne hamulce przyczyniają się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa, ale zapewniają także komfort oraz płynność jazdy. Osoby regularnie korzystające z roweru powinny pamiętać o cyklicznym przeglądzie hamulców – nie można zapominać, że odpowiednie serwisowanie sprzętu rowerowego pomoże w uniknięciu niebezpiecznych awarii.

Obecnie na rynku można spotkać wiele rozmaitych rodzajów hamulców, wśród najczęściej wybieranych można znaleźć między innymi hamulce typu v-brake. Ten rodzaj hamulców używany jest przede wszystkim w rowerach miejskich, a także w rowerach górskich dedykowanych początkującym kolarzom. Warto pamiętać o tym, że hamulce v-brake są łatwe w naprawie, ponadto są jedną z najbardziej ekonomicznych opcji.

Oprócz hamulców v-brake producenci sprzętu rowerowego oferują także hamulce tarczowe mechaniczne, w których klocek wywiera nacisk na tarczę hamulcową. W ofercie marek produkujących sprzęt rowerowy można spotkać także hamulce rolkowe, charakteryzujące się szczelnie zamkniętą konstrukcją, która chroni przed szkodliwym działaniem czynników takich jak woda czy brud. Hamulce rolkowe spotyka się najczęściej w rowerach miejskich – hamulec rolkowy nie doprowadzi do całkowitego zablokowania koła, warto pamiętać jednak o tym, że rozwiązanie tego typu jest szczególnie narażone na przegrzanie, w związku z czym nie sprawdzi się podczas stromych, długich zjazdów.

Naprawa roweru – regulacja hamulców v-brake

W przypadku hamulców typu v-brake najczęściej spotykanym problemem jest nieprawidłowa odległość ramion z klockami od obręczy – w przypadku awarii lub poluzowania hamulców v-brake najczęściej zaleca się obrócenie pokrętła baryłkowego znajdującego się na kierownicy.

Warto pamiętać o jednak tym, że w nieco bardziej skomplikowanych przypadkach regulacja przy użyciu pokrętła może okazać się niewystarczająca – w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okaże się wyregulowanie napięcia linki bezpośrednio przy ramieniu hamulca. W przypadku samodzielnej naprawy hamulców typu v-brake warto pamiętać o tym, by klocek dotykał obręczy równomiernie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na to, by pod żadnym pozorem nie zahaczał on o oponę.

Jak naprawić hamulce w rowerze – mechanizmy tarczowe

Osoby zastanawiające się nad tym, jak naprawić hamulce w rowerze powinny pamiętać, że w przypadku mechanizmów tarczowych najczęstszą przyczyną złego funkcjonowania hamulca jest niepoprawne usytuowanie zacisku w stosunku do tarczy.

Naprawa hamulców tarczowych powinna rozpocząć się od poluzowania śrub przytwierdzających hamulec do widełek. Kolejny krok to zaciśnięcie hamulca przy pomocy klamek umieszczonych na kierownicy. Następny etap stanowi dokręcenie śrub mocujących hamulec – nie można zapominać, że dokręcanie śrub powinno odbywać się przy zacisku hamulca.

AUTONACZAS

Udostępnij