skodovy.pl

Blog tematyczny o sporcie, motoryzacji i majsterkowaniu

MotoryzacjaPorady

Pierwszy motocykl dla początkującego

Pierwszy motocykl dla początkującego

Wybór pierwszego motocykla powinien być dobrze przemyślany. Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. W tym artykule podpowiemy, jakie motocykl na początek najlepiej wybrać.

Wybór motocykla na początek

Warto się poważnie zastanowić nad swoimi preferencjami. Należy jednak pamiętać, że pierwszy motocykl nie powinien mieć zbyt dużej mocy, ponieważ osobie początkującej będzie ciężko go opanować. Jeśli dysponujesz prawem jazdy kategorii B to możesz zakupić motocykl o mocy nieprzekraczającej 15 KM i pojemności 125 cm3. Różnice między modelami we właściwościach jezdnych są naprawdę minimalne, dlatego można wybrać ten motocykl, który się nam najbardziej podoba. Ważne, żeby pasował on do naszej masy ciała i gabarytów. Jeśli jesteś niski to nie ma sensu kupować dużego sprzętu. Za czymś mocniejszym można się rozejrzeć, jeśli jesteś posiadaczem prawa jazdy A2. Na pierwszy raz optymalna będzie moc 35 kw. Taki sprzęt daje już bardzo dużą radość z jazdy, ale jest też niebezpieczny. Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy motocyklem. Praktycznego przygotowania wymaga bezpieczna jazda na motocyklu. Niezbędny jest przede wszystkim odpowiedni strój oraz kask. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnej kurtki, spodni, a także certyfikowanych ochraniaczy. Warto jeszcze posiadać rękawiczki motocyklowe, które posiadają specjalne wzmocnienia w nadgarstkach. Obowiązkowe są też buty pełne, które zabezpieczają kostki. Niestety bardzo łatwo jest stracić równowagę i spowodować wypadek, dlatego należy zachować maksymalną ostrożność. Trzeba jasno podkreślić, że wypadki zdarzają się nawet bardzo doświadczonym motocyklistom, ponieważ nie da się przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

Moc motocykla

Osoby, które zakupiły motocykl muszą go jeszcze zarejestrować. Najlepiej zakupić sprzęt u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. Dobrej jakości motocykl można zakupić nawet za 5 tysięcy złotych. Klasyczne motocykle dla osób początkujących mają przeważnie moc oscylującą w granicach 80 KM. Dużym problem dla nowicjusza może być jednak manewrowanie maszyną ważącą ponad 300 kg. Motor sprawdzi się dobrze, jeśli będziemy do niego pasować pod względem fizycznym. Kupując używany motocykl trzeba uważać, żeby nie trafić na model po mocnym wypadku. Po zakupieniu sprzętu należy pamiętać o regularnym serwisowaniu, czyszczeniu oraz myciu motocykla. Ciężkie i mało praktyczne są z reguły typowo turystyczne maszyny. Nie trzeba się jednak negatywnie nastawiać, ponieważ wielbiciele turystyki także mogą znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. W dodatkowe kufry wyposażone są motocykle uniwersalne, na których także można podróżować. Moc ma znaczenie, jeśli zamierzasz kupić motocykl sportowy. Niestety początkujący mogą mieć problem z bezpiecznym korzystaniem z takiej maszyny. Należy pamiętać, że doświadczenie najlepiej zdobywać na niewielkim sprzęcie. Później można stopniowa wchodzić na wyższe poziomy mocy i pojemności. Trzeba też rozsądnie oszacować budżet kupując pierwszy motocykl.

PROFESJONALNIKIEROWCY

Udostępnij