skodovy.pl

Blog tematyczny o sporcie, motoryzacji i majsterkowaniu

Motoryzacja

Rola i funkcje chłodnic klimatyzacji w pojazdach

Rola i funkcje chłodnic klimatyzacji w pojazdach

Wraz z początkiem lata i pierwszymi upałami kierowcy przypominają sobie o ważnej funkcji swoich samochodów, jaką jest klimatyzacja. Często zdarza się niestety, że po kilku miesiącach bezczynności w układzie pojawiają się problemy i klimatyzacja nie działa wcale lub działa mniej wydajnie. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Od rozszczelnienia się układu, przez problem z zasilaniem aż po awarię sprężarki.

Funkcje chłodnicy klimatyzacji

Problem może jednak leżeć w sercu układu, czyli chłodnicy klimatyzacji. To właśnie ona pełni funkcję wymiennika ciepła, który odbiera ciepło z wnętrza pojazdu i odprowadza je do atmosfery. Żeby jednak dobrze zrozumieć rolę tej części, warto rozumieć jak działa klimatyzacja w samochodzie jako całość. Od tego rozpoczniemy więc omawianie chłodnicy klimatyzacji.

Klimatyzacja w samochodzie działa na tej samej zasadzie co lodówka. Wykorzystuje właściwość fizyczną gazów, która mówi, że kiedy gaz jest sprężany to się ogrzewa, a kiedy się rozpręża, to się ochładza. W związku z tym klimatyzacja w samochodzie opiera się o obieg czynnika chłodniczego, który rozpręża się w pobliżu nawiewów ochładzając powietrze, które następnie trafia do kabiny, po czym jest ponownie sprężany w wyniku czego się ogrzewa i skrapla.

Rolą chłodnicy w tym całym układzie jest transfer energii. Gaz rozprężając się odbiera energię cieplną z wnętrza samochodu, po czym przenosi ją do chłodnicy, skąd następnie jest uwalniana do otoczenia.

Budowa chłodnicy klimatyzacji

Aby opisana wymiana ciepła mogła przebiegać sprawnie, chłodnica musi być odpowiednio zbudowana. Dlatego elementy te wykonane są z aluminium lub miedzi, czyli stosunkowo niedrogich materiałów, które charakteryzują się dobrym przewodnictwem cieplnym. Ważna jest też budowa samej chłodnicy. Kluczowe jest w tym przypadku jej pole powierzchni. Im jest ono większe, tym transfer energii może być sprawniejszy. 

Zarówno zastosowany materiał, jak i wymuszona budowa sprawiają, że chłodnica jest elementem narażonym na uszkodzenia, który dodatkowo trudno naprawić. Jeśli więc chłodnica klimatyzacji w twoim samochodzie uległa awarii, to odwiedź sklep z tanimi częściami online signeda.pl i zainwestuj w nową część, zamiast narażać się na kosztowne i stresujące naprawy, które często i tak kończą się wymianą tej części na nową.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij