skodovy.pl

Blog tematyczny o sporcie, motoryzacji i majsterkowaniu

Motoryzacja

W jakim celu montuje się tłumik sportowy?

W jakim celu montuje się tłumik sportowy?

Tłumik stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów układu wydechowego w samochodzie. Jest to część, która odpowiada za zmniejszenie drgań oraz redukcję hałasu powodowanego przez silnik. Głównym zadaniem tłumika jest dostosowanie głośności pojazdu do panujących norm unijnych. W dzisiejszych czasach można bowiem otrzymać mandat karny, jeśli posiadamy zbyt głośny samochód. Jakie są pozostałe zastosowania tłumika oraz co należy wiedzieć o tym elemencie? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak zbudowany jest tłumik i za co odpowiada?

Każdy samochód wyposażony w silnik spalinowy musi posiadać również układ wydechowy, który odpowiada za pozbywanie się spalin silnikowych. Układ wydechowy każdego pojazdu składa się z kilku części, natomiast jedną z najistotniejszych jest tłumik. Nazwa tego elementu nie jest przypadkowa. Tłumik odpowiada bowiem za ograniczenie drgań oraz redukcję głośności danego pojazdu.
Budowa tłumika zmieniła się na przestrzeni lat. Dawniej nie zwracano uwagi na głośność pojazdu, dlatego też element ten nie stanowił szczególnie istotnej części układu wydechowego. W układach wydechowych konstruowanych lata temu, tłumik stanowiła najczęściej prosta stalowa rura. W dzisiejszych czasach tłumik stanowi integralną część układu wydechowego i pełni niezwykle ważne zadanie, dlatego też jego budowa została pomyślana w taki sposób, aby mógł on pochłaniać drgania spowodowane przemieszczaniem się spalin.

Tłumik sportowy – jakie ma zastosowanie?

Na rynku można spotkać różne rodzaje tłumików samochodowych, które różnią się od siebie pewnymi zastosowaniami. Ich główne zadanie pozostaje jednak takie samo – mają one na celu wyciszyć jednostkę napędową i zredukować drgania wywołane przemieszczaniem się spalin.
Jednym z rodzajów tłumików jest tłumik sportowy, który cieszy się niezwykle dużą popularnością wśród fanów motoryzacji. Ma on jednak nieco inne zastosowanie, niż klasyczne tłumiki wykorzystywane w samochodach.
Przede wszystkim, tłumik sportowy stosuje się jako jeden z elementów tzw. tuningu optycznego, który ma na celu poprawić estetykę auta. Tłumiki sportowe posiadają różne kształty i wykonane są z różnych materiałów, co daje szerokie możliwości jeśli chodzi o zmianę wyglądu auta. Ponadto zastosowanie tłumika sportowego ma na celu poprawienie akustyki pojazdu. Dźwięk generowany przez silnik jest wówczas bardziej basowy, dzięki czemu auto brzmi bardziej sportowo. Tłumik sportowy, pomimo swojej nazwy, w żaden sposób nie wpływa jednak na osiągi auta.

Udostępnij