Jakie narzędzia musi mieć każdy elektryk?
Elektryk zajmuje się pracami związanymi z instalacją elektryczną. Może montować, naprawiać lub przerabiać instalacje w budynkach, samochodach i maszynach. Od tego, jakie będzie mieć narzędzia zależy jakość i szybkość wykonanej pracy. Czasem także jego bezpieczeństwo. Poniżej przeczytasz, co stanowi podstawowe narzędzia elektryka.
Multimetr
Multimetr (potocznie miernik) to sprzęt elektryka, który służy do diagnostyki pomiarowej. Można przy jego pomocy szybko sprawdzić napięcie, prąd i rezystancję. Bardziej zaawansowane modele mierzą także pojemność, indukcyjność i częstotliwość.
Choć najtańszy miernik do użytku domowego kosztuje około 100 zł, warto zainwestować w droższy sprzęt. Dzięki temu będzie posiadać więcej funkcji i podawać dokładniejszy wynik pomiaru.
Miernik cęgowy
To połączenie zwykłych kleszczy z miernikiem. Wyposażone są w wyświetlacz, który wskazuje, jaki jest prąd w miejscu, na którym zostały zaciśnięte. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy elektryk pracuje samodzielnie i, potocznie mówiąc, brakuje mu rąk, by przytrzymać tradycyjny multimetr.
Izolowane wkrętaki i szczypce
Dzięki izolacji na narzędziach, elektryk może bezpiecznie pracować wszędzie tam, gdzie występuje napięcie elektryczne. Na wyposażeniu elektryka powinien znaleźć się cały zestaw wkrętaków izolowanych 1000V.
Z takich narzędzi w ogóle warto korzystać w domu. Izolacja nie sprawia, że są mniej precyzyjne, a będzie je można jednocześnie wykorzystać przy naprawie gniazdka lub włącznika.
Detektor przewodów elektrycznych
To urządzenie, za pomocą którego można sprawdzić, gdzie pod tynkiem poprowadzone są kable elektryczne. Przydaje się podczas wykonywania remontów. Dzięki niemu można uniknąć wwiercenia się w ścianę w miejscu, w którym poprowadzony jest kabel.
Elektrykowi przyda się podczas przerabiania instalacji w starym budynku. Detektor pomoże znaleźć puszki elektryczne. Droższe modele pozwalają nawet wykryć przewody, które wkopane są w ziemię.
Próbnik elektryczny
To śrubokręt wyposażony w diodę. Ta zapali się po zetknięciu końcówki śrubokręta z przewodem, który znajduje się pod napięciem. Najczęściej sprawdza się nim, czy w gniazdku jest napięcie.
Zaciskarka do tulejek
Zaciskarka przypomina szczypce, na których znajdują się wycięcia w różnych rozmiarach. Służy do łączenia przewodów typu linka. Nie stosuje się ich standardowo w domowych instalacjach. Jednak zdarza się, że są wykorzystywane tam, gdzie zwykły drut okazuje się być zbyt sztywny.
Ściągacz izolacji
Aby połączyć ze sobą dwa przewody, należy zdjąć z nich izolację. Można to zrobić przy użyciu zwykłego noża. Jednak po pierwsze można w ten sposób uszkodzić kabel, a po drugie jest to zwyczajnie niewygodne.
Automatyczny ściągacz izolacji dopasuje się do średnicy kabla i zdejmie z niego powłokę ochronną bez ryzyka uszkodzenia żył.
Niektóre ściągacze wyposażone są także w zaciskarkę.
Torba na narzędzia
Dla własnej wygody i bezpieczeństwa narzędzia należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Elektryk powinien korzystać z torby lub walizki, w której będzie ułożony jego sprzęt.
W większych zakładach elektrycy korzystają z wózków narzędziowych (szafek na kółkach), które przyprowadzają na stanowisko pracy. Dzięki temu mają cały sprzęt tam, gdzie dokonują naprawy i nie muszą odrywać się od pracy, by pójść po coś do warsztatu.