skodovy.pl

Blog tematyczny o sporcie, motoryzacji i majsterkowaniu

Porady

Czym odkamienić czajnik? Sprawdzone metody

Czym odkamienić czajnik? Sprawdzone metody

Kamień w czajniku to nieodłączny problem w każdej kuchni. Sprawia, że woda mętnieje i ma dziwny posmak. Istnieje kilka sposobów, aby uporać się z tym problemem. Możliwości jest wiele. Czym odkamienić czajnik? Zobacz teraz nasze sprawdzone metody.

Dlaczego powstaje kamień?

Kamień w czajniku powstaje w momencie, gdy w kranie występuje twarda woda. Jest to niewielki osad z wapnia, który narasta i pokrywa wnętrze czajnika powoli, aż staje się widoczny gołym okiem. Kamień sprawia, że czajnik wygląda nieestetycznie oraz również może powodować przegrzanie grzałki. Jest kilka sposobów, aby poradzić sobie z tą przypadłością. Możemy kupić gotowy produkt odkamieniający, jednakże istnieją również domowe sposoby, które także są skuteczne. Sprawdź, czym odkamienić czajnik.

Czym odkamienić czajnik – produkty ze sklepu

Współcześnie dostępnych jest wiele produktów, które mogą ułatwić nam życie. Jednym z nich jest odkamieniacz. Pozwala na szybkie czyszczenie czajnika bez większych problemów. Jedynie, czego należy przestrzegać, to bezpieczeństwa. Warto założyć rękawiczki, aby środek czyszczący nie miał styczności ze skórą. Po przeprowadzonym procesie należy dokładnie przepłukać czajnik. Takie środki mają wiele zalet, jednakże przez niektórych są one krytykowane. Jest to produkt chemiczny, dlatego też część społeczeństwa obawia się, że składniki nadal pozostaną w wodzie, co wpłynie na zdrowie i życie korzystających z niego osób. Dlatego większość ludzi mimo wszystko stara się używać domowych sposobów.

Domowe sposoby na kamień w czajniku

Domowe sposoby na oczyszczenie czajnika z kamienia to dobry wybór. Niektóre osoby uważają, że jest to o wiele bezpieczniejsza wersja odkamieniania. Pierwszym sposobem jest korzystanie z sody. Środek ten znajdziemy praktycznie w każdym domu, dlatego też jest doskonałym produktem do szybkiego oczyszczenia czajnika. Jak to zrobić? To bardzo proste. Cztery łyżki stołowe sody wsypujemy do półtora litra wody. Następnie należy wlać mieszaninę do czajnika i pozostawić na godzinę. Po upływie czasu wylać produkt oraz przepłukać czajnik czystą wodą. Jeżeli zapach sody nadal pozostaje i jest nieprzyjemny, warto przepłukać i zagotować wodę w czajniku.

Kolejny sposób na odkamienianie czajnika to użycie octu. Dzięki niemu bardzo łatwo można wyczyścić każdy osad. Należy zmieszać w równych proporcjach ocet wraz z wodą oraz wlać do czajnika. Następnie trzeba zagotować roztwór i pozostawić na półtorej godziny. Po określonym czasie wylać wodę i przepłukać czajnik. Jeśli zapach ciągle pozostał, warto kilkukrotnie zagotować wodę i wypłukać produkt.

Sok z cytryny to produkt, który również sprawdza się w przypadku odkamieniania czajnika. Do tego sposobu można również użyć kwasku cytrynowego. 5 łyżeczek produktu wymieszaj z wodą oraz zagotuj ją. Mieszaninę pozostaw nawet na cały dzień, po czym wypłucz urządzenie. W internecie znajduje się jeszcze kilka różnych sposobów, które mogą działać. Jednakże powyższe są sprawdzone i z pewnością w prosty sposób można pozbyć się kamienia. 

Udostępnij