Do zasiarczania akumulatora dochodzi przez dwa czynniki. Pierwszym z nich jest utworzenie się krystalicznej, miejscowej mikroflory siarczanów ołowiu. Drugim jest natomiast zmiana rozkładu gęstości elektrolitu. W wyniku wytrącenia się siarczanów dochodzi do pasywacji aktywnego materiału. Przez to, staje się on coraz trudniejszy do naładowania. Odsiarczenie akumulatora jest niezbędną procedurą, która pozwala na wydłużenie jego żywotności.
Kiedy dochodzi do zasiarczenia akumulatora?
Jeżeli ogniwa użytkowane są zgodnie z przeznaczeniem, wówczas akumulatory działają bez zarzutu przez wiele lat. Jeśli jednak będą niewłaściwie użytkowane, czy też nie będzie dbało się o ich konserwację, wówczas pojawi się zjawisko zasiarczania się ogniw. W tym wypadku na płytach ogniwowych pojawią się kryształki, w wyniku czego zmniejszy się ilość przyjmowanej przez nie energii. Warto dodać, że po osiągnięciu dużych rozmiarów, są one też w stanie oderwać materiał aktywny z płyt ogniwa, a co za tym idzie, doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.
Dlaczego trzeba odsiarczać akumulator?
Zasiarczony akumulator daje dosyć specyficzne objawy. Jego napięcie spoczynkowe wynosi poniżej 12 V, natomiast zagęszczenie elektrolitu maksymalnie 1,10 kg. Ponadto może też pojawiać się biała barwa substancji przewodzącej. Uszkodzona bateria nie przyjmuje prądu ładowania, ponadto charakteryzuje się dużym wzrostem temperatury w czasie tej procedury. Warto pamiętać, że zasiarczenie akumulatora jest zjawiskiem nieodwracalnym. Doprowadza ono do jego trwałego uszkodzenia i znaczącego skrócenia żywotności baterii, nawet o 75 procent. Odsiarczenie akumulatora jest niezwykle ważne. Nadmiar siarki doprowadza do korozji i zaburza przepływu prądu. Akumulator staje się więc mniej wydajny i szybciej trzeba go wymienić na nowy. Dzięki tej czynności usuwa się siarkę i przywraca urządzeniu prawidłowe działanie.
Jak uniknąć zasiarczenia akumulatora?
Aby nie doprowadzić do zasiarczenia akumulatora, należy zawsze dbać o to, aby nie dopuszczać do jego pełnego rozładowania. Nie powinno się więc zostawiać włączonego sprzętu elektrycznego, czyli kamer samochodowych, radia czy oświetlenia, jeżeli silnik jest zgaszony, natomiast akumulator nie może się ładować. Nieświadomie zostawiając np. światła włączone w nocy, możemy doprowadzić do tego, że przez tyle godzin całkowicie zużyją one energię z akumulatora. W przypadku, kiedy z pojazdu nie będziemy korzystać przez dłuższy czas, warto co jakiś czas go odpalać. Dzięki temu bateria będzie miała możliwość podładowywania się. Zasiarczony akumulator można naprawić, jeżeli jego płyty nie zostały trwale zniszczone. Do tego celu wykorzystuje się tak zwane ładowanie wyrównawcze albo rekrystalizację.
Materiał zewnętrzny